Samo słowo decoupage pochodzi z Francji, choć technika zdobienia ma już nieco inne korzenie. Jest to nazwa metody zdobienia, polegającej na przyklejaniu za pomocą odpowiedniego kleju wzorów i kształtów pozyskanych z papieru bądź papierowych serwetek. Technika decoupage wbrew pozorom nie jest trudna i nie wymaga specjalnego sprzętu ani umiejętności. Dodatkowo metoda decoupage pozwala osiągnąć naprawdę ciekawy i estetyczny efekt, poprawiając wygląd każdego przedmiotu.

Decoupage, czyli wycinać

Dosłowne tłumaczenie słowa decoupage oznacza tyle, co wycinać i choć nazwę tej metody zdobienia zawdzięczamy Francuzom, tak naprawdę jej korzeni należy doszukiwać się na obszarach Syberii. Zanim technika decoupage dotarła do Francji, dała się poznać również w Chinach, a później także we Włoszech. Kiedy już metoda decoupage zawitała na tereny Francji, stała się jednym z najbardziej powszechnych zajęć wśród kobiet na dworze Ludwika XV.

Technika decoupage – sposób na ozdobienie praktycznie wszystkiego

Za pomocą wycinków serwetek czy papieru można ozdobić praktycznie każdy przedmiot o gładkiej fakturze. Decoupage najczęściej wykonuje się na szkle, drewnie, metalu, na ceramice, a także na plastiku. Jest to zatem doskonały sposób na to, aby dać starym przedmiotom drugie życie i zupełnie nowy wygląd. Należy jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio przygotować powierzchnię przedmiotu – powinna być gładka i starannie oczyszczona – to warunek do tego, aby przyklejone elementy przywarły do zdobionego przedmiotu.

Jak zrobić decoupage – zestaw do decoupagu, serwetki papierowe

Samodzielne wykonanie decoupagu nie jest trudne, nie jest to dziedzina sztuki, która wymaga talentu i specjalnych umiejętności. Bez wątpienia poradzi sobie z tym każdy, należy jednak posiadać kilka niezbędnych rzeczy, które umożliwią wykonanie zdobienia. W zestawie do decoupagu nie może zabraknąć:

  • odpowiedniego kleju (najlepiej sprawdzi się klej typu wikol);
  • farb akrylowych;
  • lakieru do utrwalania;
  • pędzelków, patyczków i uniwersalnej gąbki kuchennej;
  • papierowych serwetek;
  • nożyczek bądź nożyka;
  • gładkich przedmiotów do ozdabiania;

Ważne jest to, aby wybrać papierowe serwetki o atrakcyjnych i ciekawych wzorach, dzięki czemu naniesione na przedmioty będą wyglądały dobrze i estetycznie. Serwetki są podstawą ciekawego zdobienia.

Jak zdobić techniką decoupage, serwetki ozdobne i inne dodatki

Po oczyszczeniu przedmiotu i uzyskania jego gładkiej faktury należy nanieść warstwę kleju, a następnie ułożyć kompozycję z wybranych wycinków serwetki. Po ich naklejeniu konieczne jest nałożenie kolejnej warstwy kleju. Kiedy wszystko wyschnie, należy użyć specjalnego lakieru – nie tylko utrwali pracę, ale również będzie imitował pęknięcia, które dodadzą estetyki. Gotowy przedmiot można dodatkowo ozdobić za pomocą innych elementów, takich jak kokardki, wstążki ozdobne, elementy drewniane, tkaniny czy wiele innych materiałów w zależności od uznania i koncepcji na efekt.

Technika decoupage – pomysł na oryginalny prezent

Przedmioty ozdobione techniką decoupage, to nie tylko doskonały sposób na to, aby zupełnie odnowić stare przedmioty, ale również, by zrobić coś z niczego, czyli ze zwykłych przedmiotów codziennego użytku uczynić coś pięknego, co okaże się na przykład doskonałym prezentem. Zwykła szklana butelka może tym sposobem stać się pięknym i oryginalnym wazonem. Stara skrzynka ozdobną szkatułką na biżuterię czy stary słoik uroczym świecznikiem bądź latarenką. Liczba możliwości jest nieograniczona, wszystko zależy od kreatywności i inwencji twórczej, a także gustu i preferencji osoby obdarowywanej.