Dekoracje karnawałowe w stylu steampunk? O co w tym chodzi?

Nie każdy słyszał o stylu steampunk. Jeśli masz dość banalnych imprez i chcesz przeżyć coś fajnego, namów znajomych na karnawał w stylu steampunk. Jakie dekoracje sylwestrowe go uzupełnią?

Co to jest steampunk?

Sam gatunek powstał w trakcie ostatnich kilku dekad, a odwołuje się najczęściej do elementów z XIX i XVIII wieku. Wiek pary i pierwszych maszyn został tu połączony ze światem fantastycznym i futurystycznym. Wszystko to daje duże pole dla wyobraźni i składa się na charakterystyczny, choć trudny do uchwycenia styl. Inspiracją do pewnego stopnia były wizje przyszłości i światów alternatywnych stworzone w XIX wieku i takich powieściach jak W 80 dni dookoła świata.

Steampunkowe dekoracje, stroje i motywy można znaleźć w utworach takich jak Liga Niezwykłych Dżentelmenów czy Iron Man. Słynną grą w tym gatunku jest Arcanum. Warto choć raz zagrać przed imprezą w stylu steampunk. Na pewno nie powinno też na niej zabraknąć melancholijnej muzyki z tej gry.

Dekoracje sylwestrowe a'la steampunk

Jak widać, gatunek ten jest idealny dla osób obdarzonych dużą wyobraźnią. Wieku pary nie byłoby bez pierwszych kół zębatych, prężnie rozwijającej się kolei i mebli z epoki. Wszystko to można wykorzystać podczas planowania wystroju steampunkowej imprezy. Poza tym gotowe dekoracje steampunkowe można po prostu kupić, np. na naszej stronie Godanparty.pl. Znajdziesz tu bannery, girlandy, a nawet kubki, serwetki i talerzyki w tym klimacie. To pozwoli Ci stworzyć idealną oprawę stołu. Wystarczy, że dodasz do tego trochę zabytkowych półmisków czy podstawki i świecznik ze starego metalu.

Najprostsze pomysły na jedzenie w tym stylu:

 • ciastka w kształcie i z rysunkiem kół zębatych,
     

 • angielska herbatka nawiązująca do wiktoriańskich czasów,
     

 • tort w kształcie mechanizmu lub parowozu,
     

 • ciastka w kształcie cylindrów,
     

 • jednogarnkowe, rozgrzewające dania mięsne.

 

Steampunkowe stroje?

Steampunk to również charakterystyczne stroje. Być może widziałeś kiedyś połączenie grubych gogli i cylindra – to abstrakcyjny zestaw, który świadczy właśnie o fantazji, jaką mają miłośnicy tego stylu. Na Godanparty.pl z łatwością dobierzesz i imprezowy cylinder, i odpowiednio dekoracyjne okulary.

Jeśli nie chcesz się specjalnie przebierać, u nas znajdziesz wygodne t-shirty ze steampunkowymi motywami. Mają nadruki krawata, zegarka na łańcuszku itp., ale możesz je nosić pod zwykłą bluzą. Dla kobiet mamy gotowy kapelusz z łańcuszkiem Lady Steampunk.

Jeśli wolisz się przyłożyć do przebrania, szukaj elementów związanych z epoką wiktoriańską, jak melonik, suknia z krynoliną, zegarek na łańcuszku. Połącz je z czymś z postarzanego metalu lub skóry. Znajdziesz u nas sztuczny rewolwer, który wygląda jak przerdzewiały antyk z epoki – świetnie uzupełni taki klimat. Jeśli chodzi o postaci, za które możesz się przebrać, to jest to np. Iron Man, krasnolud z Arcanum lub kobieta z westernu.