Rocznica ślubu to ważna data na liście świąt obowiązkowych w małżeństwie. Każdy obchodzi je na własny sposób. Jedni wolą miłe chwile we dwoje, inni wyprawiają przyjęcie. Jeśli tym razem decydujesz się na zabawę w gronie znajomych lub akurat przypada okrągła rocznica – zobacz nasze pomysły na świętowanie i sprawdź, jak wybrać odpowiednie dekoracje na rocznicę ślubu! 

Którą rocznicę ślubu warto świętować? 

Każda rocznica ślubu jest wyjątkowa i warta świętowania. Jednak niektóre obchodzimy we dwoje, a na inne wypada zorganizować huczną zabawę dla siebie i znajomych. Nie ma w tym przypadku reguły. Możemy świętować co 10 lat lub co roku! Każda okazja jest dobra do udanej zabawy. Przy okazji utrwalamy swoją więź z żoną lub mężem, a tym samym dajemy dobry przykład najmłodszym.

Jak obchodzić rocznicę ślubu – pomysły na świętowanie

Najczęściej organizujemy przyjęcie, gdy przypada okrągła rocznica, czyli np. 10. lub 15. Przy nieco ważniejszych rocznicach, gdzie w grę wchodzi znacznie dłuższy staż małżeństwa, często poza skromnym świętowaniem w domu organizuje się odnawianie ślubów, czy bale niekiedy przewyższające własne wesele sprzed lat. Rocznica ślubu w domu niewiele różni się od rodzinnego spotkania. To od nas zależy, kogo zapraszamy oraz ile osób chcemy mieć blisko siebie podczas tak ważnej okazji. Organizując przyjęcie w domu, warto jednak wybrać pasujące do okazji dekoracje na rocznicę ślubu.

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad rodzajem przyjęcia. Dekoracje na rocznicę ślubu najlepiej dobierać tematycznie. Ciekawym pomysłem jest rocznica ślubu na wesoło. Możemy np. przy okazji rocznicy papierowej wybrać dekoracje z papieru. Z kolei rocznicę kryształową lub porcelanową warto spędzić przy porcelanowej zastawie i kryształowych kieliszkach.

Wybierz dekoracje na rocznicę ślubu 

Niezależnie od klimatu, każde przyjęcie z okazji rocznicy ślubu warto urozmaicić, wybierając dekoracje odzwierciedlające datę. Balony w kształcie cyfry, banery, czy kolorystyczne dekoracje stołu z pewnością ułatwią organizowanie uroczystości. Podstawą jest również tort, który należy specjalnie udekorować. Możemy zdecydować się na napis, świeczki lub fontanny czy zimne ognie.

Wbrew pozorom świętowanie rocznicy nie musi być kosztowne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z okazji wspólnie spędzonych lat nie przygotować grilla, czy pikniku w ogrodzie. Wystarczy papierowa zastawa, która dostępna jest w barwach i wzorach idealnych na takie okazje oraz smaczne przekąski i napoje. Pamiętajmy, że to małżonkowie są w tym dniu najważniejsi. Przygotuj więc taką zabawę, na której przede wszystkim będziesz się dobrze bawić!

5., 10., 15., 20., 30. rocznica ślubu – jak się je nazywa?

Zapewne każdy spotkał się z nazwami rocznic ślubu, które nawiązują do poszczególnych materiałów. Każdy z nich symbolizuje czas trwania małżeństwa, a tym samym pogłębiającą się więź między małżonkami. 

Najpopularniejsze nazwy to 5. rocznica drewniana, 15. rocznica szklana, 20. rocznica ślubu porcelanowa czy złota obchodzona po 50 latach małżeństwa. Często rocznice określa się również dodatkowym słowem, jakim są “gody”, np. miedziane, czy drewniane gody. Nie wszyscy wiedzą, że każda rocznica ślubu ma swoją nazwę!

Oto jak się nazywa poszczególne rocznice ślubu:

 1. – papierowa
 2. – bawełniana
 3. – skórzana 
 4. – owocowa lub kwiatowa 
 5. – drewniana 
 6. – cukrowa bądź żelazna
 7. – wełniana lub miedziana
 8. – brązowa, blaszana
 9. – gliniana
 10. – aluminiowa, cynowa
 11. – stalowa 
 12. – jedwabna
 13. – koronkowa
 14. – kości słoniowej 
 15. – kryształowa, szklana

Po tym stażu małżeństwa nazwy przypisuje się do co piątej rocznicy. I tak kolejno mamy: 20. – porcelanowa, 25. – srebrna, 30. – perłowa, 35. – koralowa, 40. – rubinowa, 45. – szafirowa, 50. – złota, 55. – szmaragdowa, 60. – diamentowa, 65. – żelazna, 70. – kamienna, 75. – brylantowa, aż do 80 rocznicy małżeństwa – dębowej. 

Rocznice małżeństwa warte są tego, by o nich pamiętać. Wszystko, czego potrzebujesz do zorganizowania zabawy, znajdziesz na naszej stronie. Sprawdź dekoracje na przyjęcie z okazji rocznicy ślubu i ciesz się wspólnymi chwilami!