Andrzejki to popularne polskie święto, obchodzone z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja. Jest ono szczególne - to noc, w której trakcie celebruje się wróżby oraz magię, to także ostatni moment na huczną zabawę przed zbliżającym się okresem adwentu. Andrzejki to także dzień, w którym swoje imieniny świętują wszyscy Andrzeje. Jest to więc idealny czas na zorganizowanie niezapomnianej imprezy dla znajomych, przyjaciół czy rodziny. Jak zorganizować imprezę andrzejkową? Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, które pomogą Ci przygotować magiczny wieczór andrzejkowy! 

Andrzejki - noc wróżb 

Andrzejki to święto, które od dawna było wieczorem wróżb miłosnych - wierzono, że dzięki magicznym zabawom pozna się imię swojego ukochanego. Do dziś ta tradycja pozostaje kultywowana i w trakcie imprez andrzejkowych organizowane są wróżby. Najpopularniejszymi wróżbami andrzejkowymi są między innymi: lanie wosku przez dziurkę od klucza, (utworzony przez wosk kształt może symbolizować przyszłość), obieranie jabłek (i rzucanie obierków za siebie, które mają tworzyć literę imienia wybranka) czytanie z fusów czy ustawianie butów (które wskaże, która z panien najszybciej wyjdzie za mąż). Popularne jest także wbijanie szpilek w serce, na którym na odwrocie napisane są imiona płci przeciwnej. Wróżby andrzejkowe to doskonały pomysł na urozmaicenie imprezy i większe zaangażowanie do udziału w niej gości. 

Wystrój wnętrza na andrzejkowe przyjęcie 

Andrzejki to święto wróżb i magii w związku z tym idealnym pomysłem na zorganizowanie andrzejkowej imprezy będzie urządzanie przyjęcia w stylu fantastycznych postaci, wiedźm i czarownic. Pod sufitem znaleźć się mogą “magiczne balony” z gwiazdkami, najlepiej w ciemnych kolorach, które dodadzą wnętrzu elementu tajemniczości. Mroczny klimat wnętrzu mogą także nadać girlandy z papieru z trupimi czaszkami czy porozwieszanie sztucznych pajęczyn. Dobrym pomysłem do stworzenia magicznego nastroju będzie skorzystanie z dużej ilości świec. Na stołach znaleźć mogą się ciemne obrusy, pajęczyny oraz świeczniki. Warto także pamiętać o zastawie. Na andrzejkową imprezę doskonale sprawdzą się jednorazowe czarne talerzyki w złote gwiazdki. Papierowe talerzyki i kubeczki, a także plastikowe sztućce to praktyczne akcesoria, które nie tylko pozwalają na dopasowanie ich do klimatu imprezy, ale także znacznie ułatwiają sprzątanie i są bardziej bezpieczne szczególnie dla młodszych uczestników zabawy. 

Andrzejkowy stół 

Poza odpowiednią zastawą i dekoracją, na stole andrzejkowym nie może zabraknąć przekąsek i napojów. Najlepszym pomysłem jest stworzenie szwedzkiego stołu, gdzie każdy będzie mógł częstować się tym, na co ma ochotę. Na ten wieczór doskonale sprawdzą się słynne ciasteczka, w których środku znajdziemy wróżby oraz przepowiednie spisane na małych karteczkach. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie szaszłyków oraz kanapeczek i tartaletek. Wśród zimnych przekąsek mogą też się znaleźć tortille czy pizzerinki. 

Fantastyczne przebranie na andrzejki 

Dobrym pomysłem na andrzejkową imprezę będzie zorganizowanie imprezy w przebraniach. Andrzejki to święto duchów, czarownic, wiedźm i innych fantastycznych stworzeń. Jest to doskonała okazja do tego, aby przez chwilę poczuć się jak taka nieziemska istota. Ponadto zabawa w przebraniach znacznie bardziej angażuje gości do zabawy, a ponadto będzie doskonałą pamiątką na lata. Wśród pomysłów na strój z okazji andrzejkowej imprezy są między innymi: strój diabła, wróżki, elfa, wampira, czarownicy oraz czarodzieja. Takie przebrania można stworzyć samemu lub zakupić w profesjonalnych sklepach z kostiumami. 

Znajdź więcej andrzejkowych dekoracji i inspiracji w naszym sklepie i stwórz idealną imprezę na listopadowy wieczór!