Wraz z nadejściem ciepłej wiosny i lata, każdy ma ochotę ugasić pragnienie czymś smacznym i orzeźwiającym. To czas, kiedy ciepłe kawy i herbaty odchodzą w niepamięć, można je wówczas zastąpić orzeźwiającymi napojami. Propozycji jest bardzo wiele i wszystko zależy od tego, na jaki smak ma się akurat ochotę. Dodatkowo orzeźwiające napoje na lato warto także podać w kolorowy i atrakcyjny sposób - oto kilka propozycji.

Woda z owocami i miętą

Chyba najprostsza propozycja orzeźwiającego napoju z miętą. Najlepiej podawać go w szklanym słoiku z papierową słomką. Wybór poszczególnych składników zależy od indywidualnych preferencji, jednak najlepszą propozycją są owoce soczyste, które intensywnie wzmocnią smak wody. Do takich owoców należą:

  • truskawka;
  • kiwi;
  • cytryna;
  • limonka;
  • pomarańcza;
  • malina.

Zimna woda z lodem, w połączeniu z miętą i owocami to mieszanka doskonała, która na długo orzeźwi i ugasi pragnienie.

Lemoniada, arbuzada i inne wariacje

Jeśli chodzi o orzeźwiające napoje na lato, trudno nie wspomnieć o lemoniadzie - chyba najbardziej popularnym letnim napoju. Połączenie soczystych cytryn, cukru, kostek lodu i kilku innych składników pozwala na osiągnięcie naprawdę pysznego napoju. Lemoniada to propozycja orzeźwiającego napoju z cytryn, nie są to jednak jedyne owoce, z których pomocą można przygotować taki orzeźwiający napój. Równie dobrym składnikiem jest arbuz, rabarbar, maliny czy truskawki. Można z tych owoców stworzyć oddzielny napój lub połączyć je z tradycyjną lemoniadą. Najlepiej podawać je w wysokich szklankach z papierową słomką.

Mrożona kawa ze słodkimi dodatkami

Ciepła kawa w upalny dzień nie jest zbyt kuszącym rozwiązaniem. Trudno jednak całkiem zrezygnować z jej unikalnego smaku. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas kawa mrożona. Do tradycyjnie zaparzonej kawy należy dodać zimne mleko - krowie, bądź sojowe czy kokosowe wedle uznania. Aby kawa była smaczna i orzeźwiająca, najlepiej dodać do niej kilka kostek lodu, a także gałkę ulubionych lodów - mogą być nie tylko mleczne, ale również sorbety. Taka mieszanka smakuje doskonale, nie tylko orzeźwi, ale również rozpieści kubki smakowe.

Mojito - doskonała propozycja na wieczór

Wśród orzeźwiających napojów z miętą, znajduje się również doskonała propozycja na wieczór, a mianowicie mojito. To drink, który stanowi połączenie rumu, cukru, limonki, liści mięty, wody gazowanej oraz lodu. To jeden z najbardziej klasycznych i najbardziej popularnych drinków na świecie. Nic w tym dziwnego, gdyż jest smaczny i bardzo orzeźwiający. Mojito podaje się w wysokich szklankach, przyda się też specjalne mieszadełko do drinków, które umożliwia dokładne wymieszanie wszystkich składników. Wygodnie jest również pić mojito przez słomkę.

Orzeźwiające smoothie

Wiosna i lato to czas owoców - jest ich wtedy najwięcej i są zdecydowanie najsmaczniejsze. Warto z tego korzystać i pić jak najwięcej soków. Łatwe w przygotowaniu i bardzo smaczne są smoothie - napoje wykonane ze zmiksowanych owoców i kruszonego lodu. Ich ogromną zaletą jest to, że nie tylko gaszą pragnienie, ale również zaspokajają głód. To doskonała propozycja na poranek bądź przekąskę - z pewnością doda wiele energii i motywacji do pracy w ciągu dnia.

Pyszna pina colada

Lato często kojarzy się z tropikami, a te z ananasami, kokosami i cieniem palm. To drink, który stanowi połączenie białego rumu, śmietanki kokosowej, soku ananasowego oraz kruszonego lodu. Jest to bardzo słodki, ale również orzeźwiający napój alkoholowy. Najlepiej podawać go w niskich szklankach razem z mieszadełkiem do drinków i jakąś ozdobą - kwiatami czy chociażby parasolką do drinków.