Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają bajki. Samo czytanie bajek przez rodziców wpływa korzystanie na ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. A oglądanie kreskówek to ulubiona czynność najmłodszych, mogłyby to robić bez końca. Dzieci bardzo często utożsamiają się z postaciami bajek, niejednokrotnie w życiu codziennym, na podstawie obejrzanych przygód, chcą wejść w ich rolę. Jak w zabawie z dzieckiem nawiązać do poszczególnych bajek i równocześnie uczyć?

Czego uczy dziecko ulubiony bohater?

Z książek i bajek dzieci poznają pewne wzorce zachowania, dowiadują się czym jest przyjaźń i jakie reguły rządzą światem. Dzieci podobnie jak bohaterowie pragną przeżywać niezwykłe przygody. Nastawione na nowe wyzwania tryska energią, jest otwarte, nawiązuje nowe znajomości, chętnie mówi to co myśli. Bajki wpływają na wyobraźnię dzieci, co przekłada się na kreatywność przy zabawach.

Co spodoba się dziecku?

Doskonałym pomysłem na spędzenie przyjemnie czasu z dziećmi jest zorganizowanie bajkowego przyjęcia z przebieraniem się w stroje swoich ulubionych bohaterów. Wybór strojów jest ogromny. Nie powinniśmy mieć z tym problemu.

Akcesoria z bajek

Zabawę można rozpocząć od zachęcenia dzieci do zgadywania z jakiej bajki jest dany rekwizyt (wcześniej możemy przygotować miotłę czarownicy, różdżkę, berło króla lub tiarę). Dziecko podchodzi do worka z rekwizytami, wyjmuje i mówi z jakiej bajki pochodzi.

Zabawa dla rycerza i królewny

Mamy dziewczynkę przebraną za księżniczkę i chłopca, który jest rycerzem, pozostałe dzieci stają w kole, trzymając się za ręce próbują nie dopuścić, aby rycerz uwolnił księżniczkę z koła. Pokazujemy, że dobro zawsze zwycięża, a dzięki wytrwałości i odwadze osiągniemy wymarzony cel.

Zabawa z Czerwonym Kapturkiem i wilkiem

Przebrane dzieci mogą odgrywać scenki z bajek – na przykład spotkanie Czerwonego Kapturka z wilkiem. Po zabawie możemy porozmawiać czy dana postać była dobra czy zła. Pokazać jak ważne jest słuchanie rodziców i nie rozmawianie z nieznajomymi.

Zabawa ze smokiem

Chłopcy mogą udowodnić, że są silni i mogą pokonać smoka. Jedna osoba jest smokiem, który zieje ogniem a inne dzieci owieczkami, pomóc im może tylko dzielny dzielny i nieustraszony rycerz. Takie bajki przybliżają dzieciom cechy, które na co dzień mogą rozwijać. W życiu przeobrażają się w dzielnych, walecznych i prawych chłopców.

Zabawa z angielskim

Świnka Peppa to bajka z obcego kraju, możemy ją wykorzystać do nauki języka angielskiego. Doskonała okazja aby ćwiczyć pamięć, słownictwo i wyobraźnie. Dzieci chętniej akceptują taką formę nauki.Świetnym uzupełnieniem całej zabawy mogą być balony z postaciami z bajek. Musi być ich dużo. Ozdobiony cały pokój będzie wprowadzał wyjątkowy klimat. Dodatkowo zastawa stołowa – kubeczki, talerzyki, serwetki obowiązkowo z motywami bohaterów. Przykładem zabawy zręcznościowej może być wykorzystanie talerzyka papierowego i kulki – dzieci muszą dmuchać tak, aby kulka nie spadła.

Bajki oferują nam bardzo dużo. Połączone z zabawą inspirują do ciekawego spędzania czasu. Chłopcy wolą być dzielnymi wojownikami walczącymi ze złem, a dziewczynki wybierają bajki o pięknych księżniczkach. Naśladowanie bohatera, nawet fikcyjnego zakoduje w głowie dziecka pewne normy społeczne, według których będzie postępował.

 

Szeroki wybór strojów do przebrania, akcesoriów i balonów z postaciami z bajek można znaleźć na naszej stronie GoDanParty.pl